W dobie coraz wyższych temperatur w okresie wiosenno-letnim klimatyzacja stała się nieodłącznym elementem wszystkich nowoczesnych wnętrz. Zróżnicowane potrzeby klientów i uwarunkowania techniczne budynków zaowocowały rozwojem tych urządzeń i powstaniem co najmniej kilku ich rodzajów. Sprawdź, jakie wyróżniamy typy klimatyzatorów, na czym polegają różnice między nimi oraz który spośród nich najlepiej wpisze się w Twoje oczekiwania.
Klimatyzatory ścienne są najpopularniejszym dziś rozwiązaniem chłodniczym, w szczególności w domach, mieszkaniach i obiektach biurowych. Nowoczesne modele z tej kategorii wykorzystują technologię inwerterową, która opiera się na płynnej zmianie prędkości sprężarki, redukującej cykle włączania i wyłączania. Układ działający w takim klimatyzatorze składa się z przetwornicy i przemiennika częstotliwości, co pozwala na regulację częstotliwości w zakresie 10-120 Hz. W rezultacie możliwe jest znaczne ograniczenie poboru energii elektrycznej.
Na klimatyzator ścienny składają się dwie jednostki – wewnętrzna i zewnętrzna. Pierwsza z nich, montowana na ścianie w pomieszczeniu, zawiera parownik i wentylator, odpowiedzialne za rozprowadzanie chłodnego powietrza. Z kolei jednostka zewnętrzna, umieszczana na zewnątrz budynku, mieści w sobie sprężarkę, skraplacz i wentylator, które odprowadzają ciepło. W procesie tym wykorzystywany jest specjalny czynnik chłodniczy (dziś najczęściej R32), posiadający zdolność do absorbowania i oddawania ciepła.
Pośród klimatyzatorów ściennych wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje – splity z jedną jednostką wewnętrzną i multisplity, w których do jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych, pozwalających chłodzić więcej pomieszczeń.
Systemy klimatyzacyjne typu split składają się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej. Taka konstrukcja czyni z nich idealny wybór do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń lub mniejszych przestrzeni, pozbawionych wielu ścian działowych. Najczęściej spotykane na rynku modele posiadają moc chłodniczą 2,5-5 kW, pozwalające na chłodzenie metraży do około 55 metrów.
Nowoczesne klimatyzatory typu split są wyposażane w zaawansowane funkcje, takie jak:
Klimatyzatory split są idealnym rozwiązaniem we wszystkich wnętrzach mieszkalnych i komercyjnych, w których zależy nam na chłodzeniu pojedynczego pomieszczenia. W realizacjach dla naszych klientów najczęściej stosujemy je w salonach, sypialniach i gabinetach, co pozwala zapewnić komfort termiczny w gorące dni. Konstrukcja splitów czyni z nich również świetny wybór do domków letniskowych i kawalerek, znacznie podnosząc standard lokalu.
W biurach – zwłaszcza tych o mniejszym metrażu – klimatyzatory typu split sprawdzają się szczególnie dobrze w przestrzeniach open space. Odpowiednia temperatura w gorące dni zapewnia optymalne warunki pracy, poprawiając koncentrację, wydajność i samopoczucie zespołu. Z dobrodziejstw klasycznych splitów korzystają również niewielkie sklepy, lokale sklepowe, biblioteki czy gabinety lekarskie i kosmetyczne.
Klimatyzatory typu multisplit stanowią rozwinięcie klasycznych klimatyzatorów dzielonych. Na ich budowę składa się kilka jednostek wewnętrznych, podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki temu możliwe jest efektywne chłodzenie kilku pomieszczeń i indywidualne sterowanie każdą z nich.
Moc chłodnicza klimatyzatorów multisplit wynosi zwykle od 5 kW do nawet 15 kW. Systemy te doskonale sprawdzają się m.in. w domach jednorodzinnych i większych przestrzeniach, np. komercyjnych.
W połączeniu z technologią inwerterową multisplity stanowią wszechstronne i efektywne rozwiązanie, pozwalające na ścisłe dostosowanie temperatury w zależności od potrzeb konkretnego pomieszczenia.
Klimatyzatory VRF (Variable Refrigerant Flow) i MRV (Multiple Refrigerant Volume) są rozbudowanymi systemami chłodniczymi, opartymi na trójnikach lub rozdzielaczach (w zależności od producenta). Pozwalają one na stworzenie instalacji, składającej się z jednej lub kilku jednostek zewnętrznych oraz kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu jednostek wewnętrznych.
Tego typu klimatyzacja stosowana jest przede wszystkim w bardzo dużych budynkach, np. biurowcach i halach magazynowych. W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o systemach trzyrurowych, które pozwalają na jednoczesne grzanie i chłodzenie, a tym samym dopasowanie temperatury w pomieszczeniach w dowolnym zakresie temperatury.
Ze względu na swoje właściwości multisplity znajdują zastosowanie m.in. w miejscach, takich jak:
Wybór między klimatyzatorem ściennym typu split a multisplitem zależy od potrzeb użytkowników. Klasyczne splity sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy nam na chłodzeniu jednego pomieszczenia, np. salonu. Multisplit jest z kolei idealną opcją do domków jednorodzinnych, biur i wszystkich innych miejsc, w których potrzebujemy komfortu termicznego także i w innych przestrzeniach budynku.
Pamiętaj, że wybór odpowiedniego klimatyzatora powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Korzystając z usług GRYPH, możesz umówić darmową wizję lokalną, podczas której nasz specjalista, na podstawie Twoich potrzeb i charakterystyki budynku, dobierze dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
Funkcja grzania w nowoczesnych klimatyzatorach działa na zasadzie odwróconego cyklu chłodzenia. Po włączeniu tego trybu jednostka wewnętrzna działa więc jako skraplacz, przekazując ciepło do pomieszczenia, a jednostka zewnętrzna – jako parownik, pobierający ciepło z powietrza zewnętrznego, także w niskich temperaturach. Za zmianę kierunku przepływu czynnika odpowiada zawór czterogłowy oraz układ sterujący.
Efektywność trybu grzania jest w obecnych klimatyzatorach na tyle wysoka, że mogą one z powodzeniem być stosowane do dogrzewania pomieszczeń, szczególnie w okresach przejściowych, gdy główny system ogrzewania nie jest jeszcze włączony, lub ogrzewania mniejszych metraży. Funkcja grzania obecna jest zarówno w klimatyzacji ściennej, jak i innych typach urządzeń.
Klimatyzatory kasetonowe to urządzenia, w których jednostka wewnętrzna montowana jest w suficie podwieszanym. Taka konstrukcja przekłada się na dyskretny wygląd i równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu.
Ze względu na swoją budowę i zazwyczaj większą moc, stosowane są głównie w otwartych przestrzeniach komercyjnych, takich ja biura, sale konferencyjne, hotele, restauracje czy sklepy. Możliwość regulacji kierunku nawiewu pozwala efektywnie chłodzić nawet nieregularne pomieszczenia. W niektórych przypadkach wadą konstrukcji kasetonowych może być konieczność posiadania podwieszanego sufitu.
Klimatyzacja kanałowa wykorzystuje specjalną sieć kanałów wentylacyjnych do rozprowadzania schłodzonego lub ogrzanego powietrza do różnych pomieszczeń. Ich budowa obejmuje jednostkę centralną, zwykle ukrytą w przestrzeni nad sufitem podwieszanym lub w pomieszczeniu technicznym, jednostkę zewnętrzną i sieć przewodów. Dzięki temu możliwe jest chłodzenie dużych powierzchni przy równomiernym rozkładzie temperatury.
Podobnie jak klimatyzatory kasetonowe, są one wykorzystywane przede wszystkim do obsługi większych obiektów komercyjnych, mogą jednak być również z powodzeniem stosowane w domach. Do ich zalet należy brak wpływu na estetykę wnętrz oraz możliwość integracji z systemami wentylacyjnymi. Z uwagi na stopień skomplikowania montażu ich instalacja może być bardziej kosztowna.
Konsolowe systemy klimatyzacyjne to urządzenia, montowane przy podłodze, podobnie do tradycyjnych grzejników. Tak jak typy klimatyzatorów, dzięki technologii inwerterowej pozwalają zarówno na chłodzenie, jak i ogrzewanie pomieszczeń.
Do wad klimatyzatorów konsolowych musimy zaliczyć niższą moc chłodniczą w porównaniu do innych rozwiązań. To z kolei przekłada się na ograniczoną skuteczność w pracy na większych powierzchniach.
W przypadku klimatyzatorów podstropowych mamy do czynienia z urządzeniami, których jednostka wewnętrzna może być montowana zarówno przy suficie, jak i przy podłodze. Ich dużą zaletę stanowi elastyczność montażu – pozwalają na bardzo efektywne wykorzystanie przestrzeni w różnych typach pomieszczeń. Wymagają jednak odpowiedniego zaplanowania instalacji, co może być trudne w przypadku ograniczonych przestrzeni.
Monobloki to klimatyzatory, które łączą wszystkie elementy jednostki zewnętrznej i wewnętrznej w jednej konstrukcji. Taka budowa stanowi idealne rozwiązanie w przypadku, gdy nie istnieje możliwość montażu jednostki zewnętrznej na elewacji np. w przypadku zabytkowych budynków. Duży plus stanowi łatwy montaż. Należy jednak mieć na uwadze ich niższą efektywność energetyczną oraz wyższy poziom hałasu.
Jako GRYPH posiadamy 17-letnie doświadczenie w doradztwie, sprzedaży, montażu oraz serwisie klimatyzacji na terenie całego woj. podkarpackiego i okolicznych miejscowości. Realizujemy zlecenia zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i na obiektach komercyjnych i wielkopowierzchniowych. Zadzwoń do nas, by umówić się na darmowy audyt, podczas którego pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.